2004 Native American Awards Nominees
Artist of the Year
Joseph Firecrow w Billings Symphony "Signature - Parmly's Dream" (Papamouse)
Litefoot "Native American Me" (Red Vinyl)
Mary Youngblood "Feed The Fire" (SilverWave)
R. Carlos Nakai "Sanctuary" (Canyon)
Verdell Primeaux "Veterans and Honor Songs" (CR
)
Best Blues/Jazz Recording
Cecil Gray & Red Dawn Blues Band "Indian Harmony" (CG)
Jan Michael Looking Wolf Reibach "Native Blues" (Cedarfeather)
Joy Harjo "Native Joy For Real" (Mekko)
Marc Cary-Indigenous People "Native Go Go Rhythms Please" (Fla)
The Red Corn Band "Red Corn Sessions" (AB)
Best Compilation Recording - Various Artists
Compilation 19 Artist "The Rizing: Best of Native Hip Hop 2004"
Northern Cree & Friends "Honoring Singers & Songmakers Vol 2" (Cyn)
R. Carlos Nakai "In Beauty, We Return. The Best of" (Canyon)
Various "Best of the Best Vol 2" (Cool Runnings)
Various "Voices Across The Canyon Volume 6" (Canyon)
Debut Artist/Group of the Year
Bad Moon Rising "Southern" (Cool Runnings)
Burnt - Project 1 "The Avenue" (Sunshine)
Jay Nez "My Family" (Dream 1)
Rain Song "Rising Son" (Soar)
Steve Williams "Change" (CPR)
Best Female Artist
Joanne Shenandoah "Covenant" (SilverWave)
Joy Harjo "Native Joy For Real" (Mekko)
Kimberly Dawn "Healing Jane" (Sunshine)
Qua Ti Si "Through Indian Eyes" (Shadagea)
Yolanda Martinez "Native Heartbeat" (Legends Alive)
Best Folk/Country Recording
Annie Humphrey "Edge of America" (Makoche')
Jim Boyd "Going To The Stick Games" (Thunderwolf)
Ga-Li Raymond Two Crows Wallen w/ Alicia Pagan "From The Outside In" (RW)
Seymour - Snow "Home Grown" (Ekko)
Qua Ti Si "Through Indian Eyes" (Shadagea)
Flutist of the Year
Billy Whitefox "When The Wind Sings" (Singing Wolf)
Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
Eddie Three Eagles "Long Trail Home" (Manitou)
Robert Tree Cody "Reflections" (Canyon)
Terry Tsotigh "Prairie Rain" (Blackbear)
Gospel/Christian Recording
Cherokee National Youth Choir "Jesus Is Born Today" (Cher)
Evan Lee "Heavenly" (CPR)
Rain Song "Rising Son" (Soar)
Rezawrecktion "It's Time" (Lions Den)
Robern Talkalai "John 3:16" (Talkalai)
Duo/Group of the Year
Blackfire "Woody Guthrie Singles" (Tacoho)
Northern Cree "Rezonate…Live at Saddle Lake" (Cyn)
Tha Tribe "Mad Hops and Crazy Stops" (Cyn)
Walela "Live In Concert" (Rich-Heape)
Yarina "Nawi" (Yari)
Best Historical Recording
Cozad "California Pow Wow" (Soar)
D. Norman "Buffalo Sky" (Soar)
Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
Masie Shenandoah &Liz Robert "Sisters:Oneida Iroquois Hymns" S)
No Two Horns "A Gallery of Art and Exploits" (Makoche')
Best Independent Recording
Charlie Wayne Watson "Waking Spirit" (Desert Winds)
Eagle Cloud "Canhiya Voice of the Wood" (Star Eagle)
Kansas Begaye "Beauty of the Spirit" (KB)
Michael Jacobs "They Come Dancing" (MJ)
Stan Summers "Walkin' n Fire" (CPR)
Best Instrumental Recording
Arvel Bird "Big Chief Quetoos" (Singing Wolf)
Echo Greywolf "The Gathering Field" (Sunshine)
Evren Ozan "As Things Could Be" (Point of Light)
Joseph Firecrow w Billings Symphony "Signature - Parmly's Dream" P)
Spirit of the Nations "Spirit of the Nations" (Sunshine)
Best Male Artist
Eli Secody "Butterfly" (Secody)
Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
Jay Begaye "Songs of Colors" (Canyon)
Jimmy Lee Young "Maya" (Crystal Feather)
Randy Wood "Round Dance Blues" (Canyon)
Best New Age Recording
Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
Evren Ozan "As Things Could Be" (Point of Light)
JJ Kent "Come & Get To Know Me" (Swinging Wolf)
Joanne Shenandoah "Covenant" (SilverWave)
Thunderbeat "Mayan Landing 2012" (Thundervision)
Best Pop/Rock Recording
Blackfire "Woody Guthrie Singles" (Tacoho)
Dying Tribe "Represent" (Tribal Relic)
Holy Wrath - Ramondo Emerson "Holy Wrath" (CPR)
The 9 Featuring Micki Free "Ruff Masters" (Island)
Tiger Tiger "Peace from the Everglades" (TTM)
Best Pow Wow Recording
Black Lodge, Star Society, Mocassin Flats "Blackfoot Pow Wow"
Cozad "California Pow Wow" (Soar)
Mystic River Singers "Mystic River Evolution" (Red Bear)
Tha Tribe "Mad Hops and Crazy Stops" (Canyon)
Young Bird "YB Style" (Canyon)
Best Producer
David Swenson "Edge of America" (Makoche')
Rose, Lawson, Morris "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
Stephen Butler "Round Dance Blues" (Canyon)
Tom & Robby Bee "Blackfoot Pow Wow" (Soar)
Tom Wasinger & Mary Youngblood "Feed The Fire" (SWave)
Best Rap/Hip Hop Recording
Buggin Malone "Birth of a Warrior" (Oarfin)
Jay Nez "My Family" (Dream 1)
JSD "Rezmade" (Rezmade)
Nightshield "Nightshield-Kataztrophik" (Nightshield)
Shadowyze "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
Record of the Year
Burning Sky "A Simple Man" (Canyon)
Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
Jim Boyd "Going To The Stick Games" (Thunderwolf)
Mary Youngblood "Feed The Fire" (SilverWave)
Micki Free "The Micki Free Experience" (Island)
 Song/Single of the Year
Jim Boyd 'Fry Bread Line' (Thunderwolf)
Jimmy Lee Young 'One Voice One Cry" (Crystal Feather)
Qua Ti Si "Darkhorse" (Shadagea)
Tiger Tiger "Haya" (TTMusic)
Yarina "O-Ja-Ja Native" (Yari)
Songwriter of the Year
Annie Humphrey "Edge of America" (Makoche')
Douglas Blue Feather "Star Nations" (Spirit Hawk)
Felipe Rose "Red Hawk Woman" (Tomahawk)
James Seals "James Seals Unplugged" (Plumb)
Joy Harjo "Native Joy For Real" (Mekko)
Best Spoken Word Recording
Gregg Howard "Cherokee Warrior Stories" (Ind Peoples)
Mary Louise Defender Wilson "The Way We Are" (Makoche')
No Two Horns "A Gallery of Art and Exploits" (Makoche')
Red Hawk & Nino Reyos "The Songs Remember" (Mega)
Sapokniona White Feather "Master Meditations" ( Hawk)
Best Traditional Recording
Clark Tenakhongva "Hear My Song, Hear My Prayer" (Cyn)
Eli Secody "Butterfly" (Secody)
Ralph Kotay "Kiowa Hymms" (UNP)
Randy Wood "Round Dance Blues" (Canyon)
Ray and Rhonda "Together As One" (Sunshine)
Best Short or Long Form Video
Brian Hammill "Spirit Journeys" (Native Spirit)
John Two Hawks "Wild Eagles" (Circle Studios)
Miller, Shenandoah & Nakai "Songs of the Spirit" (KNME/NAPT)
Redtale "Redtale-Live at the Ryman" (EKKO)
Walela "Walela Live In Concert" (Rich Heape Films)
Best World Music Recording
Brian Hammill "New Beginnings" (Native Spirit)
Burnt - Project 1 "The Avenue" (Sunshine)
Gale Revilla "Liquid Visions" (Morning Star)
Thunderbeat "Mayan Landing 2012" (Thundervision/Choctaw)
Yarina "Nawi" (Yari)
Native Heart
Autumn's Child "Four Winds" (CedarnSage)
Kris Delorenzi "Beautiful Great One"
Scott August "Sacred Dreams" (Cedar Mesa)
Spooky Actions "Songs of the Nations" (Muse Eek)
William Eaton Ensemble "Sparks and Embers" (Canyon)

Listen to selections and vote online: http://www.nammys.com/index.cfm

Background by James Q. Jacobs.

Messages from the PeopleNative Village Home Page